WAKACJE Z KOLOROWĄ LOKOMOTYWĄ

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bujnach Szlacheckich i uczestnicy zajęć artystycznych Domu Kultury zakończyli pierwszy etap wakacyjnej podróży „Kolorową Lokomotywą – na zielonym szlaku” w ramach projektu artystyczno-ekologicznego dla dzieci z województwa łódzkiego.

Od 3 do 11 lipca br. dzieci odwiedziły Ogród Botaniczny w Łodzi i Przedborski Park Krajobrazowy oraz wzięły udział w warsztatach rękodzieła ludowego, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Bujnach Szlacheckich.

WAKACJE Z KOLOROWĄ LOKOMOTYWĄ

Atrakcją Ogrodu Botanicznego okazały się warsztaty eklogiczne w „Skansenie Roślinnym”, który składa się z trzech odrębnych kolekcji roślin prezentowanych na tle tradycyjnej wiejskiej zagrody. W kolekcjach tych znajdują się gatunki i odmiany roślin ozdobnych, użytkowych i sadowniczych, które jeszcze w pierwszej połowie XX w. powszechnie uprawiano na wsiach w ogródkach przydomowych i sadach. Zabytkowa chałupa, drewniana stodoła i kamienna obórka oraz oryginalne elementy wyposażenia gospodarskiego, studnia z żurawiem i płot pleciony z wierzbowych gałązek, tworzą nastrojowe tło dla prezentowanych roślin.

W parku krajobrazowym dzieci uczestniczyły w warsztatach artystycznych inspirowanych przyrodą i ekologią, poznały technikę gobelinu ekologicznego, malowały na płótnie farbami akrylowymi i zgłębiały tajniki fotografii przyrodniczej. Z dużym zaangażowaniem walczyły o zwycięstwo w grze terenowej przygotowanej przez pracowników parku.

Podczas warsztatów rękodzieła dzieci miały możliwość zapoznania się z ludowymi wycinankami, robiły kwiaty z bibuły, wyplatały ze sznurka, z wielkim zapałem wykonywały ludowe rzeźby w drewnie lipowym.

Wiedzę i umiejętności zdobyte podczas warsztatów, uczestnicy projektu z pewnością wykorzystają w konkursach: fotograficznym, plastycznym i rękodzieła ludowego.

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Łodzi i warsztaty ekologiczne

Wycieczka do Przedborskiego Parku Krajobrazowego

Warsztaty rękodzieła w Szkole Podstawowej im. mjr. H. Sucharskiego w Bujnach Szlacheckich