Projekty Domu Kultury w Zelowie

Projekty Domu Kultury w Zelowie

Dom Kultury jest w trakcie realizacji projektu: „Sieć na kulturę w podregionie piotrkowskim”. To jest jeden z dłuższych projektów, bo już w marcu 2020 roku nasza instytucja kultury została zakwalifikowana do realizacji tego projektu, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”).

Głównymi celami tego projektu jest: podniesienie kompetencji i kwalifikacji cyfrowych pracowników gminnych samorządowych instytucji kultury poprzez organizację szkoleń oraz dostęp do materiałów edukacyjnych; rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży w wieku 10-18 poprzez prowadzenia atrakcyjnych i perspektywicznych zajęć, a także wyposażenie placówek GSIK w sprzęt niezbędny do organizacji zajęć i warsztatów.

Po I etapie, w którym pracownik Domu Kultury wziął udział w szkoleniu (5-dniowe zajęcia online), w tej chwili realizowany jest II etap z udziałem młodzieży w wieku 10-18 lat. Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że młodzież nieustannie pyta, czy te zajęcia mogłyby trwać dłużej. Cotygodniowe szkolenia obejmują łącznie 15 dwugodzinnych zajęć, w ramach których realizowane są następujące zagadnienia:

• Gdzie szukać informacji związanych z bezpieczeństwem w sieci;
  • Analiza narzędzi do komunikacji;
  • Jak trafiają do nas wirusy;
  • Jak bezpiecznie przechowywać pliki i dane;
  • Co zrobić, gdy zaatakuje wirus?
  • Ochrona danych;
  • Bezpieczne hasła;
  • Zastosowanie narzędzi do komunikacji.

Ostatnie zajęcia odbędą się 29 czerwca br., a po ich zakończeniu młodzież otrzyma stosowne certyfikaty ukończenia kursu, a Dom Kultury w Zelowie – komputery.

Dom Kultury czeka również na rozstrzygnięcie dwóch  wniosków o dofinansowanie działalności.

Pierwszy z nich, to Kultura z wyobraźnią – tworzyć i pamiętać, wniosek o grant w konkursie Narodowego Centrum Kultury realizowany w ramach projektu systemowego pn. Konwersja Cyfrowa Domów Kultury. Głównym celem projektu jest rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty kulturalnej Domu Kultury oraz zapewnienie powszechnej dostępności poprzez zastosowanie nowych technologii.

Z kolei drugi wniosek Kolory-Słowa-Kształty – to projekt zgłoszony w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Dobroczynne „Razem”. Ma na celu zwiększenie aktywności społeczno-kulturalnej mieszkańców Gminy Zelów, stwarzając atrakcyjne propozycje bezpośrednich i pośrednich spotkań z lokalnymi twórcami i ich sztuką.