W tygodniu 2076

Zimowy zapach kawy

Zimowy zapach kawy... Zima, za oknami pogoda niezbyt przyjemna, liczne pandemiczne utrudnienia, a jednak chętnych do uczestniczenia w propozycjach kulturalnych organizowanych przez Domu Kultury w Zelowie nie brakuje. Tak też było w niedzielne popołudnie, 23 stycznia. Z koncertem zawitała do nas piotrkowska grupa poetycko-muzyczna „Przeznaczenie” powstała w 2006 roku z inspiracji Witolda Stawskiego, który za-prosił do współpracy osoby wrażliwe nie tylko na muzykę, ale i na poetyckie sło-wo. Członkowie grupy, to nie tylko wykonawcy, ale także twórcy muzyki i słów. Auto-rzy tekstów – to poeci, nagradzani w konkursach literackich i mający w dorobku własne tomiki i liczne publikacje prasowe. Zespół ma w swoim repertuarze około 100 piosenek, w tym prawie 70 autorskich. Dobór utworów na koncertach zespołu nie jest przypadkowy. Słuchacze mogą odnaleźć w piosenkach „Przeznaczenia” różne odcienie poezji powiązanej z muzy-ką na przemian liryczną i ekspresyjną. Zespół kładzie nacisk na tekst i właściwie do niego dobraną muzykę. Dające do myślenia teksty i z precyzją dobrana do nich muzyka znalazły swoje miejsce na płytach: „Wędrując do stajenki” (2007), „Ja, ziarnko piasku…” (2009), „Ot taki ślad” (2012). Są wśród nich spokojne ballady bluesowe, ale i rytmy latynoamerykańskie, reggae, czy piosenki rockowe. Nowy repertuar oczekuje w kolejce na czwartą płytę. Członkowie grupy piszą o sobie m.in.: Jesteśmy grupą twórczych ludzi, którzy chcą podzielić się z innymi swą wrażliwością. Na co dzień wykonujemy różne zawo-dy i zmagamy się z rzeczywistością, ale znaleźliśmy w sobie miejsce na radość ze wspólnego muzykowania. (…) Nasze piosenki mają wzruszyć i wywołać uśmiech, wprawić w zadumę i rozkoły-sać do tańca. Cieszymy się, że publiczność coraz częściej śpiewa z nami na koncer-tach. To znaczy, że rozsiewane przez nas poetyckie i muzyczne ziarenka, zostawiają ślad w pamięci odbiorcy, który nuci nasze utwory między kolejnymi łykami pachną-cej kawy. Niedzielny koncert składał się z dwóch części. W pierwszej artyści wykonali utwory nawiązujące do mijającego okresu zimowych świąt, głównie znane i lubia-ne piosenki skomponowane przez Włodzimierza Korcza czy Seweryna Krajewskie-go, do słów Agnieszki Osieckiej, Magdaleny Czapińskiej, Andrzeja Sikorowskiego czy Ernesta Brylla. Natomiast w drugiej część koncertu, można było usłyszeć pio-senki autorskie grupy „Przeznaczenie”.

Andrzej Dębkowski